54 років1971 - 2025
ГоловнаКонтактиКарта СайтуEnglish

Непрофільні види : Степан Родак: «Олімпійські медалі – не самоціль»


Степан РодакЗаступник Голови відділення Національного олімпійського комітету України у Львівській області, заслужений працівник фізичної культури і спорту України, директор Львівського училища фізичної культури Степан Родак по гарячих слідах для IA ZIK проаналізував результати виступів українців на іграх лондонської Олімпіади.

– Степане Михайловичу, напередодні Олімпіади-2012 Ви давали прогноз, що рівень України – це 23 медалі. На практиці вийшло 20. У багатьох виданнях вже почала з’являтися думка, що це найгірший виступ України за часи незалежності. То як би Ви оцінили виступ українців?
– Як задовільний. Додайте до числа медалей відібрані нагороди у боксера Хитрова, десятиборки Йосипенко, команди гімнастів – ось Вам і 23. Проба на допінг однієї з американок – переможниць легкоатлетичної естафети 4х400м дала позитивний результат, чекають на результати проби Б. Дискваліфікують американок – у нас з’явиться ще одна бронза. Сьогодні наш потенціал знаходиться в діапазоні 20-25 медалей і ми в нього вклалися. І треба також говорити, що за загальною кількістю медалей ми на 11 місці. Адже медальний залік ведеться по «золоту»- тут ми, справді, чотирнадцяті. А якщо вже до кінця вдатися у статистику, то результати виступу українців на літніх Олімпійських іграх за часи незалежності такі:
Атланта-96–23 медалі і 10 місце, Сідней-2000–23 медалі і 13 місце, Афіни-2004 – 23 медалі і 12 місце, Пекін-2008 –27 медалей і 10 місце, Лондон-2012– 20 медалей і 11 місце. За золотими нагородами динаміка така:
1996 р. – 9 і 9 місце, 2000 р. – 3 і 21 місце, 2004 р. – 9 і 12 місце, 2008 р. – 7 і 11 місце, 2012 р. – 6 і 14 місце.
Так що виступили ми на своєму рівні. Сьогодні України у світовому спорті за своїм потенціалом знаходиться у третій групі країн, які посідають місця з 10 до 15. До першої я би відніс США, Китай і Росію – світові спортивні лідери, у другій – Великобританія, Німеччина, Франція, Італія, Австралія, Корея, Японія – то в кого з них ми мали б виграти? Хіба що Угорщина і Казахстан за кількістю «золота» вище, але це не система.
Навіть більше того, порівнюючи розвиток спортивної інфраструктури (її незадовільний стан визнали навіть політичні лідери), капіталовкладення у сферу спорту, в першу чергу, дитячо-юнацького, резервного, я б оцінив результати українських спортсменів як відмінні.

– А як Ви оціните виступи в окремих видах спорту?
– Чудово виступили боксери. В їх активі 5 медалей, в тому числі 2 золоті. Наші хлопці підтвердили, що сьогодні вони є лідерами у світовому любительському боксі. Приємно, що очолює боксерську збірну тренер з периферії, львів’янин Дмитро Сосновський. Я думаю цей підхід треба ширше застосовувати у інших видах спорту. Рівень Пекіна покращили веслувальники на байдарках і каное: «золото» зберегли, а «бронзу» переплавили на 2 «срібла»- в результаті ІІІ місце у командному заліку після визнаних лідерів світового веслування Угорщини та Німеччини. Хоч тут також є свої негативи – за останній олімпійський цикл у виді спорту не з’явилися нові імена. Вперше за роки незалежності олімпійське «золото» здобули веслярі-академіки. Приблизно на тому ж рівні виступили важкоатлети, фехтувальники, гімнасти. Дещо знизили якість легкоатлети та стрільці. Без медалей залишились велосипедисти, дзюдоїсти, стрибуни у воду, п’ятиборці.
Ну, а хто явно розчарував і на кого особливо надіялись, так це борці. Після двох золотих медалей Тедеєва і Мерлені, здобутих у Афінах, 5 медалей (2 срібні, 3 бронзові) Пекіна лише «срібло» Валерія Андрійцева. А де наші жінки? Ви пам’ятаєте їх феєричний виступ на цьогорічному чемпіонаті Європи: 5 золотих, 2 срібні медалі, а що в Лондоні?

– І в чому причина?
– Мабуть, підготовка була спланована не так. А може не ті спортсмени поїхали у Лондон? Ви пам’ятаєте, що власне у боротьбі було найбільше скандалів напередодні Ігор. А це, звичайно, не сприяло нормальному мікроклімату у збірній. Моя думка, що тренерський склад окремих збірних засидівся на своїх місцях.

– А що з плаванням?
– Плавання – це особлива тема. Поряд з легкою атлетикою – це мегастратегічний вид спорту. Уявіть собі, 30% усіх медалей і 35% золотих американці здобули, власне, у плаванні. Такі країни, як Франція, Нідерланди, Угорщина, Австралія, Японія випередили нас, в основному, завдяки плаванню.
З плаванням напряму пов’язані успіхи у таких видах спорту, як водне поло, стрибки у воду, сучасне п’ятиборство. А що ми маємо у нас в країні? Ми розгубили традиції часів Радянського Союзу, знищили всю плавальну інфраструктуру – то звідки взятися успіхам? Плавання – це той вид спорту, де «золотих рибок» треба шукати у масовості, а майбутніх Фелпсів і Клочкових напочатку попросту навчити плавати. Підкажіть, де це можна зробити у майже мільйонному Львові? І так по всій країні.
Та сама історія з легкою атлетикою. Кількість сучасних легкоатлетичних стадіонів і манежів в Україні можна порахувати на пальцях однієї руки.

– То що ж робити?
– Працювати над вдосконаленням системи, зміцнювати матеріальну базу спорту, вкладати кошти у дитячий, шкільний спорт. Наше суспільство, державні мужі повинні зрозуміти, що олімпійські медалі повинні бути не самоціллю, а наслідком впровадження активного способу життя, створення системи масового спорту. Буде все тут гаразд, з’являться і нові чемпіони. Так є у всіх розвинутих і цивілізованих країнах.

Контакти
Адреса:

м. Львів, вул. Кн. Ольги,1
тел: (032) 238 27 92
факс: 238 27 93

Директор:

Окопний Андрій Михайлович,

Кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент













History of Ukrainian State


Непрофільні види

Непрофільні види

ВІТАЄМО ВСІХ З НОВИМ 2025 РОКОМ!!!ВІТАННЯ З РІЗДВОМ ХРИСТОВИМ!НАГОРОДЖЕННЯ ТРЕНЕРІВ КОЛЕДЖУПідсумки тижня профорієнтаціїШлях кар'єрної реалізації українців за кордоном через освітуПідсумки тижня математики 2024ВІТАЄМО ПЕРЕМОЖЦІВ ТА ПРИЗЕРІВ шкільного туру предметних олімпіад!ДЕСЯТИКЛАСНИКИ КОЛЕДЖУ ПРОСЛУХАЛИ ЦІКАВУ ЛЕКЦІЮ ВІД АНДРІЯ СОВИ ПРОФОРІЄНТАЦІЙНА РОБОТА З ЦЬОГОРІЧНИМИ ВИПУСКНИКАМИ 11 КЛАСУМАКСИМ ЗІНЧУК - ЧЕМПІОН УКРАЇНИ З ДЗЮДО U-17!Музейний урок на об’єктіДобра справа до дня святого МиколаяДень Гідності та СвободиУчні 10-Б класу відвідали ЖовквуГЕРОЯМ ВІЧНА ПАМ'ЯТЬ І СЛАВА