Історичний екскурс під такою назвою до 100-річчя створення Західноукраїнської Народної Республіки зініціювала вчитель суспільствознавчих наук Львівського училища фізичної культури Анна Кондратюк, залучивши до участі в цій події учнів 10-Г класу (кл. керівник Уляна Стасишин).
Реалізуючи перший етап екскурсу спортсмени пройшли місцями найзапекліших боїв січових стрільців, які обороняли Львів від поляків та почули цікаву і змістовну розповідь Анни Кондратюк про той буремний час. Що таке ЗУНР? В яких умовах захищали УСС свою державу? Де проходив фронт бойових дій у місті? Саме на ці запитання спробували відповісти учні під опікою Анни Кондратюк, долучившись до уроку історії на вулицях Львова. Спортова юнь зовсім іншими очима подивилась на знайомі та незнайомі будівлі: Косарні Фердинанда, Галицький сейм, Головна пошта, Оссолінеум, Цитадель, церква св. Юра, Дирекція залізниці тощо. Адже саме тут українські січові стрільці буквально голими руками виривали свою незалежність. Йшли у бій, знаючи, що, швидше за все, це останній бій.
Наступними кроками екскурсу стали зустріч з випускником ЛУФК, членом товариства пошуку жертв війни « Пам’ять», п’ятикурсником історичного факультету Львівського національного університету ім. І. Франка Степаном Леусом та віртуальний історичний квест у читальній залі бібліотеки закладу.
Жваве зацікавлення присутніх викликала розповідь Степана про однострої, озброєння та побут січових стрільців. Десятикласники мали змогу не лише почути і побачити, а й потримати у руках зброю та приміряти елементи одягу тих часів. За підсумками спілкування Степан приготував для юних істориків питання «Таємничої скриньки», з якими останні блискуче впорались. Саме такі, «живі», комунікації, безперечно, слугують кращому пізнанню рідної історії.
Віртуальний історичний квест, який спричинив справжні «баталії» між командами 10-Г класу, запропонувала учням завідувач бібліотеки закладу Олена Сторожук. Кожен бал просто «відвойовувався» у супротивника, в підсумку гра завершилась нічиєю. Прискіпливе журі відзначило змістовні відповіді Василя Яценка, Соломії Павлюх, Олександра Кузнєцова та нагородило грамотами кращих гравців обох команд Софію Васильєву й Олександра Дідошака.
Стара латинська мудрість називає історію вчителькою життя, тому кожне покоління звертається до минулого, говорить з минулим, щоб почерпнути звідти досвіду для сучасного й майбутнього.
У своєму зверненні до народу стрільці заявляли: «Ми пішли на цю світову завірюху лише тому, щоб наша Україна мала своє місце під сонцем». Понад 40 тисяч 17—20-річних юних, безвусих синів знедоленої Галичини віддали життя за волю, за кращу долю народу, за Україну. Кров’ю стрілецькою навіки написана найкраща сторінка нашої славної історії. Із крові стрілецької зродились звитяжці УПА, які боронили рідну землю вже у 40-х – 50-х роках XX сторіччя. Сьогодні ця кров пульсує у серцях новітніх героїв України, які стримують ворога на сході держави.
Організатори заходу плекають надію, що ця розмова з минулим дозволить десятикласникам, активним учасникам проекту «Час читати» не лише ґрунтовно поповнити знання з історії, а й зробити висновки для власного майбутнього.
Підготувала Олена Сторожук