Уперше за останні шість років юнацька збірна України з футболу пробилася на Євро. Авторами гучної сенсації стали гравці віком до 17 років. Вони спромоглися у гостях здолати Німеччину, одну з найсильніших команд світу!
Приємно, що у складі збірної України путівку у фінал чемпіонату Європи виборювали і учні відділення футболу Львівського училища фізичної культури Станіслав Штаненко та Дмитро Полюганич.
Завдяки цій звитязі Україна виборола право змагатися у числі восьми команд на Євро-2013, що п'ятого травня почнеться у Словаччині. Про сенсаційний успіх кореспондент газети "Експрес" поговорив з Олександром Головком, головним тренером нашої збірної.
- Ми не були фаворитами кваліфікаційного турніру, - каже тренер. — Уся Європа була впевнена, що з нашого квартету на Євро вийде Німеччина, яка мала перевагу домашнього поля. А Україна та Болгарія вважалися середнячками. Ми ж не лише дали їм бій, але й на останніх хвилинах вирвали перемогу, граючи з 29-ї хвилини у меншості. Перед тим ми втратили очки з болгарами, тож німців влаштовувала навіть нічия.
- Як господарі сприйняли цю поразку?
- Було відчуття, що ми дали ляпаса німцям. Ніхто з них не очікував, що програють Україні. Це була трагедія! І не дивно, бо ж Німеччину вважають однією з найсильніших у світі. Там є все: умови, державна підтримка, бажання. По суті, Німеччину, Іспанію та Францію мають за взірець у розвитку юнацького футболу. У цих країнах учетверо більше юнаків займається футболом, аніж в Україні. Тому їм не проблема вибрати 18 достойників у збірну. А ми довго мучилися, щоб сформувати боєздатну команду.
- Що потрібно зробити Україні, аби вийти на рівень Німеччини, Франції та Іспанії?
- Найближчим часом такої перспективи не бачу. У цих країнах справді розвивають футбол. Розвивають мовчки. А в нас багато слів і мало діла. В Україні перевелися дитячі тренери. Не просто тренери, а вчителі, наставники... Нема сенсу працювати! Тренери-педагоги не виїхали за кордон, вони просто пішли з футбольної ниви. Чому? Бо в Україні ця робота втратила престиж. За неї платять копійки.
- Порівняйте, будь ласка, зарплати 17-річних футболістів з України з їхніми західними ровесниками.
- Про західних не говоритиму, бо на цю тему ми з тренерами не спілкуємося. Українські гравці-середняки у 17 років заробляють від однієї до півтори тисячі гривень. Це небагато. Та це добре, що зарплати зменшилися. Бо в такому віці гроші псують дітей. Я прошу хлопців не перейматися заробітками, бо рано чи пізно футбол віддячить сповна тим, хто сумлінно до нього ставиться. Хороший контракт треба заслужити. Як на мене, українські футболісти повинні починати заробляти достойні гроші не раніше ніж із 19-ти років.
- Чому на Євро виходять здебільшого 17-річні українські футболісти? Шість років тому таку планку підкорила саме 17-річна збірна Юрія Калитвинцева. Де ж успіхи старших команд?
- Причина в ігровій практиці. У 17 років наші футболісти змагаються між собою в дитячо-юнацькій футбольній лізі. В аналогічних ешелонах виступають їхні іноземні ровесники. А коли українець досягає 19 років, то починаються проблеми з практикою. У цьому віці треба вже фати в основному складі команди прем'єр-ліги. А наших хлопців клуби не допускають, бо на їхньому місці грають легіонери. Це основна перешкода українських футболістів на шляху до вершин. У тій же Німеччині своїй молоді довіряють більше, ніж дорослим чужоземцям. У нас, на жаль, навпаки.