18 грудня 2018р. у Федерації футболу України відбулася нарада з питань дитячо-юнацького футболу, на якій серед інших розглядалося питання реформування системи змагань юнацьких чемпіонатів України.
Ми попросили директора Львівського училища фізичної культури, заслуженого працівника фізичної культури і спорту України Степана Родака прокоментувати, що пропонується поміняти у системі дитячо-юнацьких змагань.
- Мова йде про створення еліт-ліги. Сьогодні система юнацьких змагань складається з двох рівнів: вищої і першої ліг. До цього пропонується додати т.зв. елітний змагальний пул, який би складався з 12 кращих команд України. На першому етапі турніру створюються дві групи по 6 колективів. За територіальною ознакою: група «Центр-Схід» і група «Центр-Захід». На другому етапі проводяться стикові ігри, півфінали і фінальний турнір.
Така система змагань буде стосуватися усіх чотирьох вікових категорій, які мають місце сьогодні: U-14, U-15, U-16 і U-17. В основу проведення турнірів пропонується покласти клубний залік.
Окрім того, мова йде про атестацію клубів і вимоги, які висуваються до команд, що будуть брати участь у еліт-лізі.
- На скільки відомо, Олег Бойчишин, який мав повноваження від команди училища «УФК-Карпати», висловився негативно щодо зміни існуючої системи змагань.
- Так. Напередодні ми збиралися і обговорювали всі плюси і мінуси нововведень. Окрім двох «карпатівських» структур в обговоренні взяла участь і директор ФК «Скала» Моршин Олександра Кравчук. Проводилися консультації і з віце-президентом ФК «Львів» Романом Михайлівим, відповідальним в клубі за юнацький футбол.
На загал, всі прийшли до консенсусу – в запропонованих змінах більше мінусів і ніякого покращення в нашій роботі вони не дадуть.
- Поясніть.
- В нашій «західній» групі пропонується, що будуть грати «УФК-Карпати», «Карпати», «Львів», «Скала», київське «Динамо» і донецький «Шахтар». Ігри в групах будуть проходити в 4 кола. Тож, як бачите, все суперництво в групі зведеться до чотирьох львівських команд. Ми і так в підготовчий період майже кожен тиждень граємо, тепер будемо постійно зустрічатись між собою і в змагальний і фактично вирішувати, хто посяде 3-6 місця у групі. «Динамо» і «Шахтар» стоять осібно – це потужні і в фінансовому, і в професійному плані клуби, з якими змагатись нам поки що не по силах. Звичайно, в якійсь окремо взятій грі ми можемо чинити опір і навіть перемогти, але в системній роботі вони на голову вищі. Окрім того, обидва клуби активно працюють на дитячому футбольному «ринку» і збирають з України всіх найкращих гравців, і тут криється ще одна небезпека – «Динамо» і «Шахтар» будуть просто переманювати наших кращих футболістів, як вони це роблять і зараз.
Друге. За таких розкладів на перший план виходить результат. Діти не мають права помилятися, бо ціна втрачених очків набагато зростає. Сьогодні ми дуже багато говоримо про розвиток футболіста. А розвиток спортсмена – це не тільки специфічні і вузькі тренування, натаскування по-іншому. Це й його біологічний, психічний, ментальний розвиток. Все має бути у свій час і розвиватися гармонійно. Тому психічне навантаження суттєво зросте, особливо для менших вікових категорій.
Зростають і відстані переїздів. Яку б логістику нам не вибудовували, до Києва ми повинні виїхати в п’ятницю, в нормальних умовах переночувати і тоді виходити на гру.
Окрім того, фактор подорожі до безпосереднього місця ігор також несе свій негатив: і організаційний (треба перевезти дві команди – 40 осіб), і вичерпуючий. Отож, така гра відбирає в нас фактично три дні (неділя на відновлення). Ми втрачаємо 1-2 тренування у тижневому мікроциклі.
Окрім цього, ми втрачаємо два дні навчання – училище працює в шестиденному режимі. Ось Вам і «розвиток».
Немаловажне значення має і фінансова складова. Не забуваємо, що училище – бюджетна установа і наші можливості дуже обмежені.
- А «Карпати»?
- «Карпати» зі своїми проблемами впоратись не можуть і це незначне фінансування, яке ми отримуємо від них, явно недостатнє. Окрім того, не забувайте, клуб окрім своєї дитячої футбольної школи повинен фінансувати відразу вісім «академічних» команд.
- То яка Ваша пропозиція?
- Залишити все так, як є сьогодні. Нам треба думати, як розширювати географію дитячого футболу, а не звужувати її. Сьогодні якраз цей процес розпочався: на місцях ведеться будівництво футбольних полів, в тому числі із штучним покриттям, що дозволяє проводити повноцінний цілорічний навчально-тренувальний процес, завдяки інтернету дитячі тренери отримали доступ до сучасних методик навчання і тренування, активізувалося меценатство. Поступово загальний рівень дитячого футболу зростає. Це ми бачимо по нашому західному регіону – за останні роки конкуренція суттєво зросла.
І дуже хотілося б, щоб власне Федерація футболу очолила цей процес.
Чому б федерації не організувати, наприклад, літній кубок ДЮФЛУ за прикладом зимового, де у вільний від навчання час зібрати найкращі юнацькі колективи? Чому б федерації не організувати в Україні серію міжнародних турнірів з запрошенням команд кращих європейських академій?
Чому б таким закладам як наше училище не давати якісь бонуси за підготовку кандидатів у юнацькі збірні України? І таких чому можна запропонувати багато – було б бажання вислухати. Адже за програмою УЕФА кошти на розвиток дитячо-юнацького футболу в Україну надходять.