Чому святий Юрій є патроном ЛУФК
Вже традиційно 6 травня Львівське училище фізичної культури відзначило День училища та вшанувало свого покровителя – святого Юрія Переможця. На передодні все училище зібралося в соборі святого Юра, де взяло участь у богослужінні та отримало благословення від владики Ігора Возняка. А на День святого Юрія провело урочисті заходи – святкову загальношкільну лінійку, творчий звіт спортивних відділень, нагородження кращих працівників, учнів, студентів, випускників.
Чому власне святий Юрій обраний патроном училища? Великомученик Юрій – це реальна постать. Воїн-герой, який жив на переломі ІІІ-ІVстоліть. Він був шляхетного роду, відзначався військовою доблестю, відвагою і досяг звання воєначальника. Святий Юрій сповідував віру Христову, і коли римський імператор Діоклетіан влаштував нелюдський суд над християнами, Юрій відпустив на волю всіх своїх рабів, роздав усі багатства і відкрито виступив проти імператора, звинувативши його у жорстокості і нечестивості. Імператор наказав ув’язнити і жорстоко катувати воїна. Але найстрахітливіші тортури не заставили Юрія зректися християнської віри і йому відрубали голову. Це була людина незламної сили духа!
Пройде всього 10 років, як ім'я святого інший імператор Костантин накаже написати на хоругвах, додавши святий Юрій – син Побідний. Багато див сотворив цей святий і після своєї смерті.
З того часу святий Юрій – покровитель відважних воїнів. З часом він стає патроном візантійських імператорів, українських князів. У добу лицарства святий Юрій – патрон багатьох європейських міст, а з 1222 року – покровитель Англії. Сьогодні це патрон Грузії, Португалії, Палестини, Каталонії, іспанських королів. Святий Юрій є покровителем і нашого древнього міста Львова. Лицар на білому коні стає запорукою безпеки. Люди бачили в ньому відважних воїнів, захисників від зла. Йому молилися, ідучи у військові походи, українські козаки, українські січові стрільці, воїни УПА.
В дохристиянські часи Юріїв день – це свято Ярила – Тура – бога весняного сонця, розвитку природи, родючості, пристрасті. За повір'ям у День Юрія вся природа наповнюється плодючою силою, а роса має цілющі властивості. Тому за звичаєм того дня катулялися по зелених сходах жита та вмивалися вранішньою росою, аби набратися життєдайних сил. А чоловіки мірялися силою, спритністю, влучністю.
І сьогодні у мирних спортивних змаганнях спортовці і команди з усього світу обирають собі небесних покровителів, щоб ті опікувалися ними, дарували їм звитяги, оберігали від травм, хворіб тощо. Адже, як вважали ще древні греки, спортивна перемога – це Божа ласка, яка дається найкращим, а спортивні змагання – це лише випробування присутності у тобі цієї Божої ласки. Тому святий Юрій – Побідоносець і став патроном нашого училища. І як показує практика останніх років, здобутки училища, досягнення наших вихованців ми зробили правильний вибір.
Отож, нехай моттом для нас і надалі будуть слова апостола Павла з його послання до коринтян: «Хіба не знаєте, що ті, які біжать не перегонах, біжать усі, але лише один здобуває нагороду! Біжіть так, щоб її осягнути!» А святий Юрій Переможець нехай допомагає нам у цьому.
Степан Родак, заслужений працівник
фізичної культури та спорту України,
відмінник освіти України.