53 років1971 - 2024
ГоловнаКонтактиКарта СайтуEnglish

Непрофільні види : Степан Родак: «Уявити сьогодні львівський спорт без училища фізкультури неможливо»


Степан РодакВже традиційно 6 травня у День святого Юрія-Переможця у Львівському училищі фізичної культури відзначають День закладу. У цей день, як правило, підводять підсумки і вшановують кращих.
У зв’язку з тим, що цьогорічні святкування збіглися з Величним днем Христового Воскресіння, урочистості перенесені на 24 травня – на свято Останнього дзвоника. А сьогодні про здобутки цього славетного закладу ми ведемо розмову з його багаторічним директором, заслуженим працівником фізичної культури і спорту України Степаном Родаком.
- Степане Михайловичу, то розкажіть, яким був звітний рік для Львівського училища фізичної культури?
- Одним з найуспішніших у його історії. Посудіть самі: на офіційних всеукраїнських змаганнях минулого року учні та студенти училища вибороли 713 медалей, в тому числі 205 золотих. 107 вихованців закладу увійшли до спискового складу національних збірних команд України, а 70 з них взяло участь у офіційних міжнародних стартах – чемпіонатах і Кубках світу та Європи, де вони вибороли 40 нагород. 23 вихованці виконали норматив майстра спорту України, а 4 стали майстрами спорту міжнародного класу. Маємо серед нас двох рекордсменів: Марія Холод встановила рекорд України, що повторює європейський, у командній стрільбі з пневматичної гвинтівки, а Георгій Іваницький – рекорд світу зі стрільби з лука.
За підсумками роботи зі спортивної майстерності у 2012р. училище набрало 52 330 очок – це найкраще досягнення за останнє чотириріччя.
- Знаю, що 2011р. училище було третім у всеукраїнському рейтингу серед споріднених навчальних закладів, а як минулого року?
- На жаль, поки офіційних підсумків 2012р. ми не маємо, але думаю приблизно на тому ж рівні. А, можливо, і поборемося за другу сходинку з харків’янами.
- Минулий рік – це рік Ігор ХХХ олімпіади. Як склалося у Лондоні?
- Якнайкраще. Виступ наших вихованців у столиці Британії – найрезультативніший у його історії. У Лондоні змагалося відразу 17 представників ЛУФК. Четверо з них повернулися з олімпіади з медалями: Яна Шемякіна стала олімпійською чемпіонкою з фехтування, Марія Стаднік виборола срібну нагороду у жіночому борцівському турнірі, бронзові відзнаки в активі легкоатлетки Христини Стуй та представниці художньої гімнастики Анжеліки Савраюк. Ще четверо олімпійців увійшли до залікових шісток і дали очки у неофіційному командному заліку. Це лучники Маркіян Івашко та Дмитро Грачов, борчиня Ірина Микульчин-Мерлені та «художниця» Вікторія Ленишин. На загал, вихованці ЛУФК внесли у скарбничку олімпійської збірної України 11,65 залікових очки, що складає 6,5 % загальної кількості.
- А які спортивні відділення ведуть перед?
- На початку хочу сказати, що в училищі культивуються 14 олімпійських видів спорту – ті, які пріоритетні для Львівщини. Всі сьогодні працюють на належному рівні, мають позитивну динаміку у своєму розвитку, за винятком хіба що спортивної гімнастики. На жаль, львівська гімнастична школа знаходиться у глибокій кризі, ми навіть кваліфікованого тренера на роботу в училище не можемо знайти.
А серед кращих вже традиційно кульова стрільба і вільна боротьба. У цих видах маємо відразу 72 збірники на двох – 27 у кульовій стрільбі і 45 у боротьбі. Обидва види в свою специфіку приносять нам і найбільшу кількість різноманітних нагород.
Унікальний статус в училищі має жіноча боротьба. Впродовж останнього десятиліття збірні команди України різних віків комплектуються на базі ЛУФК. І треба мати на увазі, що жіноча збірна України останні три роки краща у Європі. Лицем нашого навчального закладу є сьогодні борчині світового рівня Ірина Мерлені, Марія Стадник, Наталія Синишин, Олександра Когут, Людмила Балушка, Юлія Остапчук, Юлія Благіня. Та найголовніше, що нашим знаменитостям росте достойна зміна: Таня Лавренчук, Вікторія Лукінська, Таня Кіт, Ліля Горішна, Лариса Скоблюк, Мар’яна Колос. Подібна ситуація і у кульовій стрільбі. Лідерами юніорської збірної України сьогодні є Владлен Онопко, Марія Крамар, Еліна Агліуліна, Христина Бурак, Тарас Андрушко, Ксенія Юрченко, Марія Холод, Надія Дєньгіна, Анна Хмельницька. Незважаючи на їхній юний стрілецький вік, усі вони уже є майстрами спорту міжнародного класу, переможцями та призерами світових і європейських першостей.
Приємно констатувати, що на підйомі сьогодні знаходяться наші веслярі, велосипедисти, фехтувальники, лучники, п’ятиборці. От до прикладу наш минулорічний випускник Юрій Федечко сьогодні впевнено закріпився у національній збірній із сучасного п’ятиборства, його однокурсник Георгій Іваницький – у збірній із лучного спорту. У збірну з велоспорту впевнено увійшла Таня Клімченко, а у фехтувальну – Ксенія Пантелєєва і Настя Івченко. Тільки що у Дніпропетровську закінчився Кубок України з веслування на байдарках і каное – там перемагали наші вихованці Віталій Вергелес, Анастасія Горлова, Роман Дутчак, Тарас Міщук. Усі вони увійшли у збірну команду з цього виду спорту і будуть готуватись до офіційних міжнародних стартів.
- Санний спорт – єдиний з зимових. Які успіхи у цьому виді, адже ми напередодні зимових Олімпійських ігор у Сочі?
- Тут слід сказати, що сьогодні національна збірна України з санного спорту комплектується у переважній більшості з вихованців училища. Зокрема, лідерами збірної є Марина Галайджян, Настя Полуситок, Олена Шхумова, Олена Стецків, Олег Фітель, Роман Захарків, Анатолій Легедза. Усі вони мають шанси вибороти ліцензії на участь у Сочинській олімпіаді. Але специфіка цього виду спорту полягає в тому, що всю спеціальну підготовку можна здійснювати тільки закордоном. Тому вирішальним тут буде наявність необхідного фінансування для забезпечення цієї підготовки.
- А як з ігровими видами?
В училищі ми маємо 3-и ігрові види спорту: жіночий гандбол, водне поло та футбол. Вихованці усіх цих відділень показують стабільно високі результати. Наші гандболістки і ватерполісти задають тон на всеукраїнських першостях. Потрохи підтягуються до них і футболісти – останні роки якась з команд обов’язково посідає призове місце на чемпіонатах України.
Це відразу позначилося на виступах основних львівських команд. Буквально вчора гандбольна «Галичанка» стала срібним призером чемпіонату України серед жінок, а там же ж грають вчорашні наші випускниці, ще юніорки за віком. Вперше за останнє десятиріччя побореться за чемпіонство ватерпольне «Динамо». І в цій команді переважно наші випускники, а також сьогоднішні студенти Маркіян Зінкевич, Андрій Коноварт, Олександр Цвіркун, Дмитро Алєксєєв, Гліб Шульженко, Дмитро Федоришин.
- На цьому фоні чомусь випадають футбольні «Карпати»?
- Футбол – це особлива тема. З «Карпатами», на жаль, в професійному плані не складається. Як на мою думку, в менеджменті клубу багато випадкових людей, у яких амбіцій багато, але розуміння справи і навичок управління спортивною діяльністю мало. Тому і впадання в крайнощі.
А ми свою роботу робимо добре. Про це свідчить факт, що минулого року до збірних юнацьких команд України запрошувалося відразу 16 наших вихованців.
- Степане Михайловичу, і як Вам у цей нелегкий з точки зору економіки час вдається підтримувати такий високий рівень роботи?
- Найголовніша причина, мабуть, в тому, що в училищі працюють професіонали і люди, які люблять і роблять свою справу, незважаючи на обставини. Уявіть собі таку деталь: заклад за підсумками 2012р. мав кредиторську заборгованість 700 тис. грн. по спортзаходах. Але ми жоден день не припинили свою спортивну діяльність. Спільними зусиллями наших тренерів, батьків, меценатів ми вийшли із цієї надскладної ситуації і в підсумку отримали чудовий результат.
Друге, в училищі склався колектив однодумців, такий собі сплав досвіду і молодості, коли поруч плідно трудяться досвідчені і заслужені Олег Сазонов, Євген Наумчик, Михайло Сташків, Валерій Федоренко, Світлана Жидкова, Тетяна Образцова, Ярослав Дмитрасевич і зовсім молоді, як правило, вчорашні наші випускники Наталія і Михайло Поцюрки, Віктор Глібенко, Роман Джуман, Андрій Каргут, Віталій Надич, Олег Жеребецький, Іван Павлюх, Роман Гнатів, Андрій Сапуга. У нас повне взаємопорозуміння між різними частинами: тренерами, вчителями, вихователями, медиками, господарськими працівниками – це також важлива складова успіху.
Рахую, що і управлінська складова на рівні. Мої заступники Людмила Кучабська, Мар’яна Дмитрів, Наталія Дука, Андрій Черкас справжні ентузіасти своєї справи.
Ну і, безперечно, сприяння владних чинників. В коридорах влади у нас повне розуміння і сприяння. Ми тісно співпрацюємо з обласним управлінням з питань фізичної культури і спорту (начальник Юрій Майборода), яке завжди у трудну хвилину приходять на допомогу і, якщо треба, підстрахує.
Сьогодні ми настільки тісно влилися у загальну систему підготовки елітних спортсменів, що уявити львівський спорт без училища фізичної культури, справді, неможливо. До прикладу, вчитель водного поло училища Ігор Зінкевич за сумісництвом головний тренер ватерпольного «Динамо», а вчитель гандболу Василь Козар очолює гандбольну «Галичанку», як правило, провідні наші тренери – вони ж старші тренери збірних команд області з окремих видів спорту, а Євген Наумчик, Юрій Сидорович, Олег Сазонов, Ігор Дух, Олександр Раковський, Олег Жеребецький, той же Василь Козар є тренерами збірних команд України. В сумі це і дає нам високі результати.
Розмову вела Наталія Васьо.
 

Контакти
Адреса:

м. Львів, вул. Кн. Ольги,1
тел: (032) 238 27 92
факс: 238 27 93

Директор:

Окопний Андрій Михайлович,

Кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент













History of Ukrainian State


Непрофільні види

Непрофільні види

Шлях кар'єрної реалізації українців за кордоном через освітуПідсумки тижня математики 2024ВІТАЄМО ПЕРЕМОЖЦІВ ТА ПРИЗЕРІВ шкільного туру предметних олімпіад!ДЕСЯТИКЛАСНИКИ КОЛЕДЖУ ПРОСЛУХАЛИ ЦІКАВУ ЛЕКЦІЮ ВІД АНДРІЯ СОВИ ПРОФОРІЄНТАЦІЙНА РОБОТА З ЦЬОГОРІЧНИМИ ВИПУСКНИКАМИ 11 КЛАСУМАКСИМ ЗІНЧУК - ЧЕМПІОН УКРАЇНИ З ДЗЮДО U-17!Музейний урок на об’єктіДобра справа до дня святого МиколаяДень Гідності та СвободиУчні 10-Б класу відвідали ЖовквуГЕРОЯМ ВІЧНА ПАМ'ЯТЬ І СЛАВАЮЛІЯ СЕГЕДІЙ ТА МАРТА КРИЖАНІВСЬКА - НА ІІІ МІСЦІ У КОМАНДНОМУ ЗАЛІКУ НА ЧЕМПІОНАТІ УКРАЇНИ!STEM урок з хімії та географії у Дрогобицькій солеварніДень української писемності та мови - 2024ЛЕКЦІЯ ПРОЄКТУ «СУПЕРГЕРОЇ МІЖ НАМИ» З ВИХОВАНЦЯМИ КОЛЕДЖУ