53 років1971 - 2024
ГоловнаКонтактиКарта СайтуEnglish

Футбол : Олег Ящук: «У «Андерлехті» мені сказали, що двері для мене завжди відкриті»


ОлегЯщук з сімєю
          Як ми вже повідомляли, вихованець Львівського училища фізичної культури Олег Ящук (вип.1993р., на фото), закінчивши кар’єру професіонального футболіста, повернувся у бельгійський «Андерлехт» і очолив дитячу команду гравців віуком до 14 років.
«Андерлехт» і Бельгія в українських любителів футболу нерозривно пов'язані з ім'ям Олега Ящука, який віддав брюссельському клубу повних десять років, а бельгійському футболу в цілому - цілих шістнадцять.
До речі, Ящук досі в грі, незважаючи на численні травми, які скомкали йому кар'єру і, бути може, не дозволили Олегу зіграти за національну збірну України.
Це окрема тема для розмови, бо Ящука дуже довго чекали у нас. Громадськість губилася в здогадах, чому ж тренери збірної не кличуть основного нападника «Андерлехта». Виглядало це дивно, бо на всіх юнацьких та молодіжних рівнях Ящук грав.
Власне, зарубіжна кар'єра Ящука відбулася тільки завдяки тому, що Олег засяяв у збірній. Юнацькій U-17. Цю главу варто розглянутии докладніше, бо вона вмістила по суті ключовий період кар'єри Ящука.
Юнацька збірна його віку пробилася на чемпіонат Європи-1994. Фінальний турнір проходив в Ірландії напередодні дорослого ЧС в США.
У групі з Україною виявилися турки, ісландці та бельгійці. Саме з останніми нашим хлопцям довелося починати турнір. До 10-й хвилині Україна вже вела в рахунку 2:0 - багато в чому завдяки Олегу, який забив перший гол. Бельгійці пручалися як могли, але забити зуміли лише раз. У другій грі чемпіонату з турками нашим юнакам було куди важче, довелося задовольнятися нічиєю, але і це було за щастя, тому що довелося відіграватися (Гена Зубов подарував нічию). У заключній зустрічі з ісландцями Україні можна було навіть поступитися, але влаштовує ганебний результат не входив у плани Олега Ящука та Валентина Слюсара, які оформили перемогу 2:1.
У чвертьфіналі Україна потрапила на Англію. До останньої хвилини наші поступалися, але зуміли врятуватися завдяки голу Сергію Омеляновича, ще одного майбутнього бельгійця. У серії пенальті наші були точнішими 7:6. Але якщо в 1/4 Україні пощастило зрівняти рахунок на останній хвилині, то в півфіналі вийшло з точністю навпаки. Тут вже Україна подарувала Данії серію пенальті, яку в підсумку виграли скандинави (3:5).
У втішному матчі за третє місце в столиці Ірландії Дубліні наші хлопці зустрічалися з ровесниками з Австрії та впевнено їх переграли 2:0. У першій половині Ящук відкрив рахунок, а в другій Сергій Згура закріпив «бронзу». Чемпіонами ж Європи стали турки, що обіграли у фіналі данців на чолі з Йеспером Гронкьяером (1:0).
Олег Ящук з трьома м'ячами став кращим бомбардиром української команди. Але першим до Бельгії відбув не він, а півзахисник луганської «Зорі» Сергій Омелянович, який відразу ж після закінчення турніру підписав контракт з «Шарлеруа».
Ящук виїде до Бельгії тільки через два роки, перед цим змусивши заговорити про себе в Україні. У 16 років Олег дебютував в українському чемпіонаті в складі тернопільської «Ниви». І вийшов він на матч не з ким-небудь, а проти самого київського «Динамо»! Олег провів на полі 20 хвилин, каші не зіпсував, поштовхався з Ващуком і Лужним і заслужив оплески тернопільської торсиди.
Що вже тоді говорити про перемогу 1:0 над командою Сабо з Шовковським, Лужним, Головко, Калітвінцевим, Ребровим і Шевченком! Це був найкращий свято 1995 роки тернополян, 15 тисяч яких прийшло на міський стадіон. Подарував привід для гулянь здогадайтеся хто.
До того часу 17-річний Ящук вже був грозою авторитетів. 25 липня 1995 в дебютній грі п'ятого чемпіонату юний Олег відвантажив три м'ячі «Шахтарю», а його «Нива» обіграла гірників 4:2 у Донецьку. Годі збагнути!
Після цього Ящук забивав ФК «Миколаїв», запорізьким «Металургу» і «Торпедо», «Прикарпаттю», двічі засмутив «Таврію» («Нива» перемогла в Сімферополі 2:0). Як наслідок - 19 матчів, 10 голів у чемпіонаті.
Все би нічого, але вже тоді у Ящука позначилися проблеми зі здоров'ям. Говорили про інтерес з боку київського «Динамо», а інакше й бути не могло, але через те, що Олегу повинен був лягти на операційний стіл, у Києві вирішили почекати з трансфером.
Чи пожаліло «Динамо» грошей на операцію? Може бути. Ч пошкодували про те, що упустили талановитого нападника? Навряд чи, в Києві розкривалися Ребров і Шевченко. Але від усього цього виграв ... «Андерлехт». Він сплатив всі витрати з лікування Ящука (операція і реабілітація), яке зайняло три місяці.
У «Андерлехті» Олег Ящук дебютував у серпні 1996года, вийшовши на заміну замість Жиля Де Більде у грі з «Ломмелом». Наближатися до основи Олег почав швидко, в Кубку Бельгії забив п'ять м'ячів у чотирьох іграх, і зовсім скоро з'явився на полі «Сан-Сіро» у чвертьфінальній грі Кубка УЄФА з «Інтером»! Про це можна було тільки мріяти. У випадку з Ящуком це стало дійсністю.
- Олег, ви як і раніше продовжуєте кар'єру в новоствореному бельгійському клубі «Бікс Брюссель», соціальному проекті захисника збірної Бельгії і «Манчестер Сіті» Венсана Компані?
- Так. Після «Вестерло» я вирішив завершити з кар'єрою профі. Але не встиг я відчути себе на пенсії, як на мене вийшов Венсан Компані, з яким я знайомий за виступами за «Андерлехт», і попросив мене допомогти його команді. Відмовити йому я не зміг.
- Розкажіть докладніше про проект Компані?
 
- Венсан вирішив зробити добру справу. Мета не в тому, щоб вивести «Бікс Брюссель» в елітний бельгійський дивізіон. Компані мріє створити на базі «Бікс Брюссель» академію з виховання талановитої бельгійської молоді. Це буде свого роду допомога тим футболістам, які не мають фінансової можливості займатися футболом.
- Що цікавого для себе побачили в цьому проекті?
- Коли мова заходить про дітей і юнаків, я згадую себе молодого і свій тернистий шлях. Дуже непросто хлопцеві з глибинки заявити про себе. Далеко не завжди у хлопців є матеріальна можливість займатися футболом. Витрати на переїзди, футбольну амуніцію і так далі. Так що ініціатива Компані - благий намір. Поки це тільки етап становлення, начерки, так сказати. Основна проблема в тому, що в такому забудованому місті, як Брюссель, складно відшукати місце для зведення тренувального комплексу.
- Ви поїхали до Бельгії в 1996 році. З тих пір бельгійський футбол виріс?
- Я б не сказав, що він розвинувся в кращу сторону. Принаймні, прогресу бельгійського чемпіонату я не спостерігаю. Знаєте, це здається трохи дивним. Умови в плані інфраструктури стали набагато кращі, а якість футболу-ні! Не вражають результати бельгійських команд і на євроарені. Якщо проаналізувати ситуацію глибше, мені здається, бельгійський футбол взагалі впав.
- А як же бельгійська збірна, яка рясніє зірками першої величини?
- Не забувайте, що всі провідні збірники грають в інших країнах. До того ж ситуація така, що багато хто з них навіть не виступали в бельгійській лізі. Наприклад, Томас Вермален, Ян Вертонген, Тобі Алдервейрельд починали кар'єру в «Аяксі». Насер Шадлі і Дріс Мертенс теж стартували в Ерадивізії, Еден Азар і Кевін Міраллас перші кроки робили в «Ліллі». А ми говоримо про бельгійському чемпіонаті. І ось його рівень зараз точно не вище, ніж був у 1996 році.
- Довгий час бельгійські футболісти перебували в тіні. Чому саме зараз виросло таке покоління?
- Я теж запитую. 12 років бельгійська збірна не потрапляла на ЧС або ЧЄ, хоча покоління футболістів було хороше. Я грав з ними і проти них, я знав їх потенціал. Це були такі ж сильні футболісти, як і зараз. Мені здається, справа тут в теперішньому тренері Марке Вільмотсі. Він зумів прищепити збірній ігрову дисципліну, і відразу пішов результат. Гравці відповідно почали рости в своїх клубах, майже кожен з них перебуває на перших ролях.
- «Андерлехт» купував молодого Ящука з травмою. Брюссельський клуб був настільки зацікавлений у вас, що готовий був сплатити вам операцію на пахових кільцях. Не згадаєте, у скільки обійшлася операція?
- Такі відомості мені невідомі. Власне, я навіть не намагався довідатися. Я вже був у захваті, що такий клуб, як «Андерлехт», висловив зацікавленість у придбанні Ящука. Точно пам'ятаю, що з моменту операції і до повного відновлення пройшло три місяці. Це була перша моя серйозна операція.
- Як скаути бельгійського клубу відшукали вас в Тернополі? Агента у вас тоді не було, наскільки я розумію!
- Історія справді вийшла захоплююча. «Андерлехт» буквально перехопив мене у ПСВ. Я готував документи на поїздку до Голландії. Але через деякі обставини мені не вдалося полетіти в Ейндховен. В цей же час «Андерлехт» проявив наполегливість і запросив мене.
- А хто конкретно вас кликав у ПСВ?
-Я вже не згадаю.
- Коли грали в «Ниві», ви мріяли про київське «Динамо», чи не так?
- Про київське «Динамо» мріяли всі хлопці мого покоління, тому що це був єдиний клуб з України, відомий в Європі. Я вам скажу так - тоді я просто мріяв потрапити у вищу лігу. «Динамо» для мене здавалося чимось далеким-далеким.
- Коли-небудь була зацікавленість від «Динамо»?
- Розмови велися, і це було перед від'їздом до Бельгії. Але так як у мене були проблеми з пахами, кияни не захотіли зв'язуватися зі мною. Тренер тернопільської «Ниви» Ігор Яворський говорив мені, що «Динамо» тримає мене на олівці, але хоче, щоб хоча б ще рік я провів у «Ниві», а там як карта ляже.
- А потім могли опинитися в більш сильному клубі, ніж «Андерлехт»?
- Реальних пропозицій було дві. Від менхенгладбахської «Боруссії» і одного іспанського середняка, от тільки мене пам'ять підводить - від кого конкретно. Знаю точно, що ця команда вийшла з Сегунди до Прімери, а бюджет її був у кілька разів вище, ніж у «Андерлехта» (сміється).
- З «Андерлехтом» ви взяли чимало чемпіонських титулів, грали в Лізі чемпіонів. Який найщасливіший момент пережили?
- Таких випадків я можу назвати декілька. Насамперед - дебют в єврокубках на «Сан-Сіро» у чвертьфінальному поєдинку Кубка УЄФА («Андерлехт» дав неабиякий бій «Інтеру» в обох зустрічах - 1:1, 1:2.). Другий - народження моєї дочки Аделін.
Це трапилося напередодні гри з ПСВ «Ейндховен» в Лізі чемпіонів сезону-2000/01. У тому розіграші ЛЧ «Андерлехту» вдалося вийти в наступний етап, випередивши в групі київське «Динамо» (0:4 в Києві, 4:2 в Брюсселі. - Ред.). Це було неймовірно ще й тому, що ми зайняли перше місце в групі з «Манчестер Юнайтед»! Вельми гідно «Андерлехт» зіграв і на другому груповому етапі, обігравав «Лаціо» і «Реал» (Мадрид). Приємний період був у мене в сезоні-1998/99, коли я відіграв сезон цілком і їздив грати за молодіжну збірну України.
- Виходить, чемпіонства не приносили великої радості?
- Коли «Андерлехт» ставав чемпіоном, я далеко не завжди грав через травми, які просто «вбивали» мене.
- Заграти в Європі вдається не кожному. Який ваш рецепт успіху?
- Це величезне бажання і боротьба до останнього. На власному прикладі я переконався, що можна вибратися навіть із найглибшої ями. Рано чи пізно ревну працю приносить плоди. Хто прагне - той добивається!
- За десять років «Андерлехт» переживав злети і падіння. У якому сезоні ви спостерігали кращий «Андерлехт»?
- Сильна команда була в той сезон, коли ми грали проти «Динамо». Коллер і Радзинський становили грізний дует нападників, в центрі запалювали Пер Зеттерберг з Бартом Гоором. Колектив був що треба!
- Зустрічали сильніше нападаючого в «Андерлехті», ніж Коллер?
- Ха! З Коллером я зіткнувся вперше, коли він грав в «Локерені». Це був незграбний телепень, над яким не сміявся хіба що тільки той, у кого не було почуття гумору. Але, прийшовши в «Андерлехт», велетень Коллер раптом розгубив дубові якості, а ігрові придбав. У перший же свій брюссельський сезон Коллер став кращим футболістом бельгійської першості. Незабаром його продали за великі гроші в дортмундську «Боруссію». Але я зустрічав нападників і посильніше.
- Кого?
- Йестровіч, Аруна Діндані, Жиль Де Більде були не гірші. У кожного нападника свій стиль і кожен по-своєму був гарний. Такого гольового чуття, наприклад, як у Йестровіча, я ні в кого не зустрічав.
- Знаєте гравця крім Коллера з 51-м розміром ноги?
- У команді страшно жартували на цей рахунок. Ми брали взуття Коллера і порівнювали з взуттям Томаша Радзинського, у якого 39-й або 40-й розмір. У Яна була рука більше, ніж нога у Радзинського! Коллеру бутси шили на замовлення.
- Щоб нейтралізувати Коллера, достатньо було заховати його бутси?
- Ха. Може, хтось і вдавався до такого, я не знаю (сміється).
- Його бутси на свою ногу не приміряли?
-Я б потонув! А Радзинський взагалі міг засунути дві ноги в одну бутсу Коллера (сміється).
- У «Андерлехті» кар'єру з вами пліч-о-пліч починав талановитий нападник Жиль Де Більді (кращий гравець чемпіонату Бельгії-1994/95). Але по-справжньому він не зумів розкритися. Подейкують, все через шалену вдачу. Прямо під час однієї з ігор Де Більде накинувся на гравця Кріста Порті, зламав йому ніс і підбив око. Це було на ваших очах?
- Ні, я якраз ту гру пропускав. У мене закінчився термін візи, і мені довелося поїхати в Україну, щоб продовжити її. Я побачив все по телевізору в Києві. Цей Порті потрапив під гарячу руку запальному Де Більді. У Жиля були проблеми в той момент, батько лежав у лікарні. Ви вірно помітили, що через бунтівний характер постраждала вся його кар'єра, яка могла скластися чудово. А гравець розкішний був по молодості.
- Іншим разом Де Більде побив двох бойскаутів і отримав тюремний термін. У команді з ним було краще не зв'язуватися?
- Своїх він не чіпав, навпаки, поводився напрочуд мирно. А ось Йестровіч, серб за національністю, не ладнав з деякими одноклубниками через запальний характер.
- А з ким у вас були самі натягнуті стосунки?
- Щоб так серйозно - ні з ким. Були ігрові напружені моменти, особливо в той період, коли доводилося відновлюватися після травм з другою командою. Там молоді гравці завжди хотіли довести гравцям основи, що вони не гірші. Гравцеві першої команди досить було набрати фізичні кондиції, а молоді треба завойовувати місце під сонцем, ось вони і йшли на грубість і підлості.
- Жиль Де Більде забивав «Динамо» на «Республіканському», правда, під час перебування гравцем ПСВ. Вам доводилося забивати на київському стадіоні?
- На жаль! Зате мені вдалося забити «Динамо» в Тернополі, до того ж той гол приніс «Ниві» сенсаційну перемогу (1:0).
- У 2000-му в складі «Андерлехта» ви гостювали в Києві. На полі з'явилися за рахунку 0:1, але в підсумку все обернулося для брюссельців моторошним ляпасом 0:4. Несподівано, м'яко говорячи?
- Не те слово. Ніщо не віщувало такого розвитку подій. Перший тайм завершився 0:0, до того ж Баседжо засадив у поперечину. У дебюті другої половини ми пропустили. Я вважаю, треба було грати організовано до кінця, а замість цього тренер «Андерлехта» Еме Антунес вирішив наївно кинутися забивати у відповідь. Ми оголили тили, а це і потрібно було Києву. В останні п'ятнадцять хвилин вони провели три м'ячі, причому два з них забили на 90-й хвилині.
- Цю гру вам неприємно згадувати?
- Не те щоб. Просто не хотілося програти з таким рахунком в Україні. Але у мене були інші позитивні емоції. Як я говорив, дочка народилася. Так що футбольні невдачі в той період легко забувалися. Крім того, ми взяли реванш у Брюсселі 4:2.
- «Андерлехт» серйозно готувався до «Динамо»?
- Більш ніж. Тільки що «Динамо» на чолі з Лобановським грало у півфіналі ЛЧ, тому настрой був самий що не є серйозний.
- Народження дочок вас стимулювало у футболі чи, навпаки, відволікало?
- Це був додатковий імпульс. Діти ніколи не відволікали від футболу. Коли грав в «Андерлехті», на жаль, багато часу з моїми дівчатками проводити не вдавалося.
- Трьома роками раніше з «Ворсклою» «Андерлехт» впорався без найменших проблем. Полтавці не представляли ніякої загрози «Андерлехту»?
- У Європі «Ворскла» ніколи раніше не грала. Для «Андерлехта» виїзд до Полтави був нелегким, тому що ніхто не знав, де ця Полтава знаходиться. Коли приземлилися в Полтаві, у всіх очі стали по п'ять копійок. Добре, вони зрозуміли взяти свого кухаря. Тому що, побачивши готель, сильно злились... Умови жахливі. Мені-то не звикати, а для них це був дрімучий ліс!
- Ви тоді в парі з Шифо грали. Кого в Бельгії і «Андерлехті» більше вихваляли - Шифо або Ніліса?
- Хороше запитання. Я думаю, все ж Енцо Шифо, хоча і Люк Ніліс був сильним страйкером. Шифо вже в 17 років грав в основі «Андерлехта», тоді ж потрапив і до збірної. У ранньому віці Шифо поїхав грати за кордон і зробив блискучу кар'єру. Він популярнішим, ніж Ніліс - це факт!
- Інший ваш зоряний партнер Пер Зеттерберг шість разів отримував приз фейр-плей чемпіонату Бельгії. Про таких кажуть - золота людина!
- А гравець-то який був! Може бути, навіть найкращий мій напарник за кар'єру. Пам'ятаю, коли ми приїжджали в Україну, тут його майже ніхто не знав. Всі сурмили тільки про Шифо. Але після гри заговорили про Зеттерберг. У тому сезоні він став кращим гравцем чемпіонату Бельгії, був названий кращим футболістом Швеції. Ну і фейр-плей Пер отримував заслужено. Він ніколи не фолив, був джентльменом. А от проти нього фолили часто, але він ніколи не відповідав грубістю. Пер вмів поставити корпус так, що не доберешся. У нього було прізвисько - «Чарівник».
- Чим він зараз займається?
- Після закінчення кар'єри Зеттерберг нетривалий період пропрацював селекціонером «Андерлехта». Але дуже швидко повернувся до Швеції, присвятив життя сім'ї і зараз працює з діточками.
- Вам не обіцяли роботу в «Андерлехті» -як-не-як клубу ви віддали десять років?
- У «Андерлехті» мені сказали, що двері для мене завжди відкриті. Інша справа, що я ще граю, а докладно поміркувати ще не випадала часу. Поживемо-побачимо!
- З кимось із колишніх партнерів по «Андерлехту» підтримуєте зв'язок?
- Щоб ходити в гості - ні. Коли Зеттерберг навідується до Брюсселя, зустрічаємося. Бачився якось з Шифо. Він був тренером «Монса». Коли грав, приятельські стосунки були з Томашем Радзинським, Деві Ойеном, який в ПСВ ще побігав.
- Що з себе являє інфраструктура «Андерлехта»? Такого поняття, як база, там немає, вірно?
- У мій час бази не було, але нещодавно «Андерлехт» побудував тренувальний комплекс. Правда, він ще не повністю запущений. Готель для гравців тільки в проекті. Ну а підхід у них інший - це так. Ніяких заїздів на базу перед матчем! Взагалі рідкісні випадки в бельгійських командах, щоб гравців збирали за день до гри у готелі. Зазвичай збирають в день матчу.
- Бельгія - крихітна держава. Зрозуміло, що команди добираються на ігри не літаками, а автобусами. А буває, щоб футболісти добиралися своїм ходом?
- Вкрай рідко. У «Андерлехті» такого точно не було. А от у «Серкль Брюгге» траплялося так, що мене з деякими партнерами, які жили, як і я, в Брюсселі, автобус підбирав на півдорозі. Машини ми залишали в автопарку. Після гри таким же маневром поверталися до Брюсселя.
- А якщо «Серкль» належало грати в Брюсселі? Ви ж не їхали в Брюгге?
- Це виглядає нелогічно, але і таке бувало. Все залежало від тренера. Щоб не нарватися на штраф, часом доводилося такий гак проробляти.
- А штрафи великі?
- Я не попадався. Не тільки не спізнювався, але і не порушував дисципліну. Ось такий я правильний (сміється)! Найбільший штраф, здається, був за запізнення на гру.
- Незручно було щодня витрачати додаткові дві години на дорогу, мотаючись між Брюгге і Брюсселем?
- У принципі, ні. Дороги хороші. Коли траса не завантажена - їздити в кайф. Але якщо потрапляєш в пробки, починаєш нервувати. Після тренувань, звичайно, стояти в пробках було утомливо. Особливо після дворазових занять. Зате спав потім як немовля.
- Дмитро Буликін розповідав, що, наприклад, в голландських клубах уважно ставляться до споживання гравцями води. Від цього значною мірою залежить правильний баланс організму і, відповідно, фізичні кондиції. Скільки ти випив до тренування, під час нього і після, спостерігають дуже суворо. Є навіть тести перед заняттями - для визначення, скільки ще треба випити води для набуття оптимального стану. У Бельгії теж підготовкою футболістів займається окремий персонал?
- Спочатку не було нічого. Всякі нововведення стали появляться. Зараз вже до всього ретельно підходять. Футболісти перед кожним тренуванням здають сечу, і відразу стає зрозуміло, скільки гравець вживає рідини. Футболіст повинен випивати від двох до трьох літрів води за день.
- З бельгійськими командами працюють психологи?
- Знову ж таки, психологи з'явилися на початку 2000-х. Зараз вже в командах цілі цехи різних професій, чого в 90-х не практикувалося зовсім.
- Бельгія - злегка депресивна країна. Професія психологів, напевно, в пошані?
- А Бог його знає. Я ніколи не потребував психолога, тому мені складно судити. Але є проблемні футболісти, яким психолог не завадить!
- Як у бельгійців з почуттям гумору?
- Те, що говорять, що у бельгійців немає почуття гумору - неправда. Все індивідуально. Я зустрічав як веселих, так і сумних. Як скрізь, загалом.
- Як прийнято прощатися з гравцями в «Андерлехті»? Почесті влаштовують?
- Без помпезності. Мені, наприклад, вручили вазу з написом «Андерлехт».
- З Олександром Яковенко знайомі?
- Звичайно. Зустрічалися, і не тільки на полі.
- Чому у Яковенко не пішло в «Фіорентині»?
-Я думаю, він не знайшов спільної мови з тренером (Монтеллой. - Ред.). При одному тренері ти можеш розкритися, а при іншому - глухо осісти в запасі.
- Як ви ставилися до прізвиська «Бельгійський пацієнт»?
- Нормально. Я звик до того, що був оповитий, чи що, травмами. Але мене ще називали «Чукі». Прозвав мене так тренер Еме Антунес.
- «Чукі» що-небудь означає?
- Нічого. Бельгійцям складно було вимовити моє прізвище. У Бельгії дві офіційні мови - фламандський (Jasjtsjoek) і французька (Iachtchouk). Так от на двох мовах моє прізвище писалася по-різному, відповідно і звучання відрізнялося.
- На слух як найсмішніше перекручували прізвище Ящук?
- Ой, та як тільки не викручували! Тут же немає літери «щ». Вони мову страшно ламали. Запиналися вже на букві «я». Я-я-я. І кінець!
- У «Андерлехті» починав європейську кар'єру Дьемерсі Мбокані. Вам довелося з ним пограти в тандемі?
- Ні. Ми розминулися. Я виїжджав грати в Грецію, а його підписав «Андерлехт». Мбокані починав європейську кар'єру в «Андерлехті». Відразу став забивати, в одній з перших ігор оформив хет-трик, але у нього виникли проблеми з наставником. Довелось Мбокані швидко залишити «Андерлехт». Він перейшов до «Стандард» і засяяв там по-справжньому. Мбокані володіє винятковими даними як для форварда. Чудово грає головою, володіє гольовим чуттям, корпус вміло ставить. До всіх своїх ігровим достоїнств Мбокані не ухилятися від чорнової роботи, відпрацьовує ззаду. Ось тільки є у нього один великий мінус - у нього інший менталітет, «африканський», і не з усіма тренерами йому вдавалося знаходити спільну мову. Мбокані чинить так, як вважає за потрібне. З тренерами у нього нерідко траплялися проблеми. З цієї причини він не затримався в «Вольфсбурзі» і «Монако». Але як гравець - божевільний. Я бачив кілька його ігор за «Стандард» в Лізі чемпіонів. Словами не передати, що він витворяв проти захисників «Ліверпуля». Він з ними як з дітьми бавився! Мбокані підійшов би чемпіонат Англії, думаю, він був би там на хорошому рахунку! Якщо до нього знайти підхід, приборкати його, Мбокані принесе велику користь.
- А що цікавого повідаєте про Компані - того, чого явно не знаємо ми?
- Ха! Пам'ятаю, доводилося навіть надавати стусанів йому на правах ветерана. Він же зовсім молодиком прийшов в першу команду. Здається, Компані в 17 років дебютував у збірній Бельгії. По молодості він захоплювався індивідуальними діями, тому доводилося ставити його на місце (сміється). Но не відняти, що він був страшно обдарований. Я бачив його ігри за молодіжний склад, за 16-річних. Компані було нецікаво з ними грати. Він переріс їх на голову. Фізично Венсан в п'ятнадцять років був складений на заздрість багатьом. Будучи підлітком, у фітнесі він виглядав чи не могутніше мужиків! Мало того, він ще й інтелектуал. Знає французьку, англійську та фламандську мови.
- Чи трапляються фінансові ускладнення в бельгійських командах? Було так, що вам затримували хоч на місяць зарплату?
- У мій час-ні. Але зараз у деяких командах вищого дивізіону фінансові проблеми актуальні.
- Преміальні прописуються індивідуально в контратаках за чемпіонство, за виступ у єврокубках тощо?
- Звичайно! Цифри не питайте, бо все в бельгійських франках в мою пору обчислювалося. Але суми смішні порівняно з Україною. Навіть за перемоги в Лізі чемпіонів преміальні були копійчані.
- Чи поширене у них, що клуб знімає квартири, надає службові автомобілі?
- Це нормальна європейська практика. Для мене, звичайно, це було в дивину, так як в Україні такого в помині не було. Може, тільки в Києві та Донецьку квартири і машини надавали.
- ЗМІ стежать за особистим життям футболістів?
- Дивлячись за ким! Папарацці знають, кого можна підловити на гарячому.
- Вам доводилося потрапляти на перші шпальти бельгійських газет?
- Неприємні історії не по моїй частині. Без пригод.
- Футболісти «на пенсії» в Бельгії затребувані?
- Дуже навіть. Тут взагалі підхід до життя зовсім інший. Наприклад, зарплатний фонд. Частина зарплати футболіста відраховується до пенсійного фонду. Це рятує деяким життя. Чимало футболістів у Бельгії живе одним днем. Після закінчення кар'єри їх баланс на рахунку дорівнює нулю. Або прогулюють, або щось ще. З найвідоміших прикладів - Вальтер Баседжо. Він все спустив! Йому довелося навіть продавати будинок, настільки він загруз у боргах.
- Що з ним зараз?
- За останніми даними, був спортивним директором якоїсь аматорської команди. Іноді з'являється на телебаченні.
- Тренерську кар'єру для себе запланували?
- Потихеньку починаю замислюватися. Все життя я присвятив футболу, а жити далі якось треба. Напевно залишуся у футбольному оточенні. В якій іпостасі - поки що питання в повітрі.
- У якому році ви отримали громадянство Бельгії?
- Уфф. Обов'язковою умовою для отримання громадянства є офіційне знаходження в країні п'ять років. Але до того часу я був уже одружений і у мене народилася дочка. Право, не пам'ятаю, в якому році точно отримав бельгійське громадянство. Здається, в 2001-му.
Чому довелося змінити громадянство? Я переніс четверту операцію на пахових кільцях, і коли не грав цілий рік, на мені поставили хрест. Постало питання як жити далі? Бельгійське громадянство було необхідно з футбольною боку, бо з ним я міг продовжувати кар'єру в Європі. З українським паспортом це було б проблематично!
- До збірної Бельгії вас не намагалися завербувати?
- Намагалися. Тренував три роки «Андерлехт» і добре знав мій потенціал Еме Антунес, який пішов на роботу в національну збірну. І в той момент, коли він почув, що я не маю права виступати за збірну України, він вирішив покликати мене до збірної Бельгії. Але з моїми проблемами зі здоров'ям я розумів, що не зможу поєднувати кар'єру в «Андерлехті» і в збірній. Це було просто нереально. До того ж я завжди був українцем і за іншу збірну окрім як України виступати не збирався. Я відмовив Антунесу.
- Наскільки серйозним була пропозиція грати за збірну України? Там взагалі якась «мутна» історія трапилася!
- Блохін викликав мене на товариську гру з Македонією, але я вже отримав бельгійське громадянство і не мав права грати.
- Хіба не можна було обійти ці юридичні тонкощі?
- Думаю, це питання можна було вирішити. Не захотіли. На жаль. Хоча з моїми частими травмами навряд чи б я багато награв у збірній.
- Ви перенесли більше десятка операцій. Скільки травми вкрали у вашого потенціалу?
- Більше половини! За травмами завжди слідував процес реабілітації, і кожного разу це сильно вбивало.
- Як багато часу поза футболом провели через травми і реабілітацій?
- Не рахував, але дуже багато. Досить сказати, що в «Серкль Брюгге» за п'ять років я відіграв більше, ніж в «Андерлехті» за десять.
- Найстрашніший удар по ногах?
- Найстрашніший удар отримав по голові! Це було в «Серкль Брюгге». Удар прийшовся в скроню, я вирубався на хвилину-другу. Після діагностували легкий струс мозку. Невесело, коротше.
- Ви знайомі хоча б з одним гравцем, кого травми мучили більше, ніж вас?
- Ні. Поки не зустрічав.
- Чи доводилося, може, вас змушували виходити на ігри з травмою?
- Звичайно. І не раз! Доводилося і самому через біль говорити, що зможу грати. Складно було, бо тиск ззовні йшов сильний. Мовляв, знову у цього Ящука травма. Для мене було в порядку речей виходити на поле з незалікованою травмою. Мало того, навіть за другу команду доводилося через не можу виходити. Мені було незручно сказати тренеру, що болить нога, пах або щось ще. Пам'ятаю випадок при Веркотерені, той був тренером другої команди. Граю з болем тайм. Забиваю три м'ячі. Зітхнув. У перерві сміливо підійшов до Веркотерену і сказав, що нога ниє. Після гри зробили рентген, так виявилося, що з надривом м'яза стегна відбігав цілий тайм!
- На деякий час ви покидали Бельгію заради чемпіонату Греції. Нічого доброго з цього не вийшло?
- Чому? Навпаки, вийшло дуже навіть добре. Покидав я Бельгію з думкою стерти минуле, забути страшні травми і почати все з чистого аркуша. Для мене важливо було провести сезон без травм, зіграти якомога більше. Греція пішла тільки на користь.
- Рівень чемпіонату Греції вище бельгійського?
- Навряд чи. У Греції існувало три кити - «Олімпіакос», «Панатінаїкос» і АЕК У них був свій чемпіонат, а у решти - локальні розбирання. Бельгійський чемпіонат таки трохи цікавіший.
- У фінансовому плані грецькі клуби багатші?
- У них давно економічна криза! У фінансовому плані топ-клуби Греції багатшими топів Бельгії, а ось бюджети решти клубів приблизно порівнянні.
- У «Ерготелісі» ви зустрілися з Періцейем Огненовичем. Знаєте, що вас об'єднує?
- Те, що він пограв в Україні?
- І це теж. У вас абсолютно ідентична статистика - 26 ігор, 3 м'ячі!
- Невже?! Перші півсезону «Ерготеліс» грав слабо, але з приходом в команду Огненовича і хорвата Дарко Міладіна, що називається, поперло. За результатами другого кола «Ерготеліс» посів третє місце. Ми отримували задоволення від гри!
- Огненович щось розповідав про київське «Динамо»?
- Ні. Я його більше запитував про «Реал». Мені було цікаво дізнатися, як Періца опинився в такій команді, як «Реал». Він ставав переможцем Ліги чемпіонів, але по суті свою кар'єру провалив.
- Чим він це пояснював?
- Нічим. Можливо, йому було неприємно розповідати. Мені здається, причина в тому, що він не зміг знайти свого тренера. Бути в стількох командах, в тому числі і «Динамо» з «Кайзерслаутерном», і ніде не заграти - безумовно щось було не так!
- Як познайомилися з майбутньою дружиною Мюріель?
- Коли приїхав до Брюсселя, мене поселили у готелі. Трохи пізніше мене переселили в будинок, де проживали багато хлопців з другої команди, в тому числі і мій земляк Женя Луценко, деякі футболісти з Росії. Мюріель працювала в структурі «Андерлехта». Іноді вона нам приносила сніданки, а коли було потрібно кудись їхати, могла нас підкинути.
- Тобто приворожила вона вас смачними сніданками?
- Не тільки. Мюріель дуже добра і чуйна, у важку хвилину завжди підставляла мені плече, дбала про мене.
- Олег, у вас дві чудові доньки - Аделін і Льорін. Я так розумію, імена вибирала дружина?
- Вибирали разом. Обміркували ми дуже багато варіантів! Аделін і Льорін мені подобалися більше, ніж Мюріель. Я хотів дати дочкам незаїжджені імена!
- Скільки їм?
- Аделін - тринадцять, а Льорін - десять.
- Українська мова вони розуміють?
- Старша непогано розуміє, з нею можна навіть поговорити. З Аделін вдалося більше провести часу на початковому етапі її життя. Ось Льорін важко мова дається.
- Як часто ви навідуєтесь в рідні краї, у Тернопільську область?
- Мені стабільно вдавалося приїжджати раз на рік, після закінчення ігрового сезону.
- Там у вас рідна сестра?
- Так. Іванна. Вона старша за мене на чотири роки. Працює бухгалтером.
- Чому вона не захотіла переїхати в Бельгію?
- Вона завжди мені трубила, що буде краще в гості приїжджати. У неї в Україні багато друзів, своє життя.
- Батьки в Брюсселі живуть?
- Так. Мені вдалося їх забрати в 1999 році. Батько працює на новій базі «Андерлехта», в його обов'язки входить підготовка полів до ігор молодіжної команди. Мама теж працює в структурі «Андерлехта», завідує пральною.
- Мюріель ніколи не була в Україні?
- Не виходило. Ми ніяк не могли викроїти спільний відпустку. Коли у мене закінчувався сезон, вона не могла покинути школу, Мюріель працює вчителем.
- Європейський менталітет такий, що у чоловіка і дружини окремий бюджет. У вашому випадку теж?
- А ось і ні! У нас спільний бюджет.
- Що Мюріель просить привезти з України?
- Просить тільки одного - щоб я скоріше повернувся!
- А діточки?
- А дівчатка просять кукурудзяних паличок. Вони в захваті від них.
- Олег, питання зі шпилькою від Артема Франкова. Вам не нудно в цій Бельгії, особливо в Брюгге, де з усього життя - сир, шоколад, порцелянові ляльки і привид Рубенса?
- Я ж не в Брюгге, а в Брюсселі живу! Але все одно нуднувато, незважаючи на сім'ю і роботу. Як-не-як я народився і виріс в Україні, додому мене тягне, багато чого не вистачає. До бельгійському способу життя я так і не звик, хоча в Бельгії прожив стільки ж, скільки і в Україні. Назвати себе бельгійцем язик не повертається.
- Як би ви описали середньостатистичного бельгійця?
- Це неможливо з причини того, що я зустрічав різних бельгійців, тут намішано багато різної крові. Що означає бути бельгійцем, вам не скаже ніхто. Бельгійці говорять на різних мовах: французькою, фламандською, англійською та німецькою. До того ж Брюссель це свого роду столиця Європи, він давно перетворився на космополітичний місто.
- Як бельгійці ставляться до голландців? Кажуть, що вони постійно над ними жартують. Це так?
- Ви знаєте, в самій Бельгії між фламандцями і французами йде неабияка війна на грунті жартів. Цікаво й інше: ми живемо в одній країні, але для французів одні податки, а для фламандців - зовсім інші!
- Коли ви стали розрізняти фламандців і валлонів?
- Відразу. Одні фламандською говорять, інші - французькою (сміється). У мене є хороші друзі як серед французів, так і серед фламандців.
- У Бельгії багато арабів і турок?
- Марокканці. У них цілі райони в Брюсселі. Коли опиняєшся там, складається враження, що в Марокко потрапив.
- Вони зіпсували Бельгію?
- Бельгійці скаржаться на них. Марокканців подекуди вже більше, ніж самих бельгійців. Ось у моєї дружини в класі 28 осіб, а бельгійців тільки двоє. Смішно! І якби в школах було багато тільки марокканців! Кого там тільки немає - поляки, румуни, італійці, турки, греки.
- Освіта безкоштовна?
- Так!
- Скільки мов освоїли в Бельгії?
- Володію французькою. Знаю англійську, але не повністю. Можу поговорити фламандською, але поверхово.
- А з дружиною як спілкуєтеся?
- Французькою, російською та українською. Вона розуміє нашу мову. Тільки фламандської не знає.
- Бельгія одна з країн світу, де законом дозволено при собі мати три грами марихуани.
- Ні, ви помиляєтеся - це в сусідній Голландії!
- Начебто і в Бельгії теж, ну та Бог з ним. Середня зарплата бельгійського жителя складає близько 3000 євро «брудними». Скільки податки «з'їдають»?
- У середньому п'ятдесят відсотків. Податкове навантаження дуже велика. Чим більше заробляє людина, тим більше він повинен відраховувати відсоток до пенсійного, соціальний та інші фонди. Я як футболіст плачу 51 відсоток і потім ще в кінці року часто доплачую певну суму.
- Це як?
- Щомісяця забирають певний відсоток від зарплати, в моєму випадку 51%, але наприкінці року йде ще й перерахунок за рік. Якщо пощастить, то повертають енну суму, але доводиться доплачувати, тому вигідно мати кредити (посміхається).
- Скільки заробляє ваша дружина в школі?
- З вирахуванням податків залишається десь 1700 євро.
- У Брюсселі знаходиться штаб-квартира НАТО. Ваш будинок далеко від неї?
- Машиною хвилин п'ятнадцять.
- На екскурсії були?
- Беріть вище! Я там навіть тренувався один час з «Андерлехтом».
- Це як? Під грифом «цілком таємно»?
- Ага. Мене ще другий тренер підколював - мовляв, не скажи ніде, що ти з України, а то пов'яжуть. Коротше, було весело тренуватися на території штаб-квартири НАТО.
- На початку липня в Бельгії проходить барвистий фольклорне свято Оммеганг. У день торжества місцеві жителі переодягаються в красиві середньовічні костюми. Ви притримуєтесь цієї традиції?
- Я багато чув про цей фестиваль, але справа в тому, що він проходить не в Брюсселі, а в маленьких містах! Тому мені ніколи не вдавалося взяти участь.
- У Бельгії виготовляється сила силенна шоколаду в рік - близько 220 тисяч тонн. Бельгійці з'їдають по 6 кг на рік на людину! Ви - більше чи менше?
- Ой, я ласун. Думаю, статистику піднімаю, а не опускаю (сміється).
- Який шоколад порекомендуєте?
- «Леонідас». (Точно! Його і везем! - Ред.)
- Був такий. До Пеле вважався кращим бразильським футболістом!
- Правда? Я не знав. Але думаю, зв'язку тут немає.
- Зрозуміло. Середній бельгієць випиває 100 літрів пива на рік. Ви скільки?
- Не більше літра. Я не любитель цього пінного напою.
- Тобто з 600 сортів бельгійського пива не зможете порадити най-най?
- Ні-і.
- Як у Голландії, так і в Бельгії люди ніколи не заслонююють вікна, навіть на перших поверхах, і тому завжди видно, що відбувається в чужій квартирі. Вам, українцю, складно було звикнути до цього?
- Це так. Я завжди закриваю, а Мюріель постійно відкриває (сміється).
- Ви вибачте, але вони що, і любов'ю займаються на загальний огляд?
- Може, їм так подобається. Я не знаю (сміється).
- Як бельгійці ставляться до Євросоюзу?
- З прохолодою. Бельгійці кажуть, що краще жилося до вступу до Євросоюзу. Тому що франк мав ціну. Раніше за 100 франків можна було щось купити, а зараз це 2,5 євро - за стільки в Брюсселі далеко не скрізь кави вип'єш.
- Як бельгійці ставляться до наших? Які асоціації у них при слові «Україна»?
- У зв'язку з останніми подіями в Україні тут тільки й говорять про нашу країну. Обговорюють по ТБ, на радіо. Але і крім цих подій Україна вже знають. Важливу роль тут зіграло і Євро-2012, звичайно!
- Ви можете уявити, що коли-небудь повернетеся в Україну назавжди?
- Все може бути. Життя у спортсменів кочова. Ніколи не знаєш, де опинишся завтра. Хто знає, бути може, мені надійде пропозиція працювати або тренувати в Україні.
 
Джерело: www.galsports.com, за матеріалами сайту  pressing.net.ua
Контакти
Адреса:

м. Львів, вул. Кн. Ольги,1
тел: (032) 238 27 92
факс: 238 27 93

Директор:

Окопний Андрій Михайлович,

Кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент













History of Ukrainian State


Футбол

Футбол

УФК-Карпати U-14 - бронзові призери «Gold League» на турнірі «Utmost Cup» у ВінниціУФК-Карпати U-17 – переможці “Гімназіади-2024”!Команда УФК-Карпати U-15 – срібний призер "UTMOST CUP"УФК-Карпати U-15 стартували на «UTMOST CUP»УФК-Карпати U-14 - володарі "КУБКУ ЛЕГЕНД"Вихованці УФК-Карпати (вікова група U-14) беруть участь у турнірі "Кубок легенд"УФК-Карпати (U-17) представлятиме наш регіон на вирішальному етапі шостої Всеукраїнської Гімназіади “ГІМНАЗІАДA”: УФК-Карпати перемогли Миколаївську область та вийшли у фінальну частину турніру!“Гімназіада”: УФК-Карпати U-17 здобули перемогу над ДЮСШ “Рух”Команда УФК-Карпати U-16 вийшла у півфінал “ЗИМОВОГО КУБКУ ДЮФЛУ”“Меморіал Юста”: команда УФК-Карпати U-17 поступилась “Погоні”“ЗИМОВИЙ КУБОК ДЮФЛУ”: УФК-КАРПАТИ ЗУСТРІНУТЬСЯ З ШАХТАРЕМ В ЧВЕРТЬФІНАЛІМЕМОРІАЛ ЮСТА: УФК-Карпати вийшли з групи.УФК-Карпати U-15 – ВОЛОДАРІ “LVIV WINTER CUP”“ЗИМОВИЙ КУБОК ДЮФЛУ”: РЕЗУЛЬТАТИ 6-ГО ТУРУ